Transylvánie křížem krážem
- Ivona Bruda
- Jul 22, 2022
- 6 min read
Updated: Dec 16, 2024
Dneska si uděláme takovou okružní jízdu po Transylvánii. Najdete tu úplně všechna pěkná místa, která jsem v Transylvánii navštívila (a pár tipů navíc). Určitě je toho tu mnohem víc, tak třeba ten seznam časem rozšířím. Pokud hledáte spíš něco méně podrobného (taková ta opravdu známá místa), můžete mrknout na můj úplně první článek Krásy Transylvánie.

Naše první zastávka bude pevnost Deva. Leží na kopci ve stejnojmenném městě. Nahoru jede lanovka (po kolejích), takže návštěva nezabere příliš mnoho času. A ten výhled je úžasný. Samozřejmě můžete jít i pěšky. My jsme si spočítali kolik času zabere čekání na lanovku a kolik chůze pěšky a zrovna nám vyšlo líp jít pěšky. (Nedávno zavřeno kvůli rekonstrukci.)

Pamatujete si z dějepisu Matyáše Korvína? Tak jeho tatínek nechal postavit hrad ve městě Hunedoara. Říká se mu tak různě. Do navigace můžete zadat třeba Castelul Corvinilor Hunedoara. Často je mylně označován za hrad Drákuly. Vlad Tepes tu nežil a ani Bram Stoker o tomto hradě ve svém románu Drákula nepsal. I tak je to krásný goticko-renesanční hrad. Patří mezi největší hrady v Evropě.

Arsenal Park Transilvania v městě Orăștie je jasná volba pro všechny fanoušky armády. Je to bývalá vojenská základna přestavěná na zábavní park. Můžete tu třeba přespat v tanku. Tohle bude asi jediné místo, které doporučuju, ačkoliv jsem ho sama neviděla. Pracovala tu moje snacha a prý to opravdu stojí za to.
Teď vyrazíme k Dákům. Sarmisegetuza Regia bývalo hlavní město Dáků. Najdete tu pozůstatky Dácké pevnosti. Do navigace si nastavte Sarmisegetuza Regia, Costești. Římané po dobití území Dáků vybudovali jinou osadu Sarmizegetusa. Ta je asi hodinu dál směr jihozápad. Jestli pojedete kolem můžete se podívat i tam.
Chráněná oblast Râpa Roșie je vidět už od silnice. Jsou to takové červené útesy. Nebyla jsem tam, ale v Rumunsku jsou známé (mimo Rumunsko asi tolik ne). Jestli se vám nebude chtít zastavovat, dívejte se aspoň z okna až budete projíždět kolem města Sebeș. (Jsou přesně na opačné straně dálnice.)

Co se ale z toho římského dědictví navštívit vyplatí jsou římské lázně Geoagiu-Bai. Je to taková díra v zemi. Koupat se v ní nedá, ale vypadá pěkně a poblíž je koupaliště. Můžete se tu napít z termálních pramenů nebo se podívat na termální vodopád, který nezamrzá.

Další zastávka je Alba Iulia. Město kde najdete největší pevnost v Rumunsku (Alba Carolina). Tady je to opravdu na celý den. Má bohatou historii od doby Dácké, přes Římany až po současnost. V pevnosti stojí katolická katedrála svatého Michaela a pravoslavná korunovační katedrála.
1. prosince 1918 zde byl podepsán pakt o sjednocení Rumunska (severu a jihu, 1. prosinec je státní svátek). Byl tu také korunován král Ferdinand. Historii zmiňuju, protože tohle všechno je v pevnosti viditelné (např. pyramida zobrazující právě korunovaci).

Možná budete chtít udělat zajížďku na Transalpinu. Je to fakt zážitek, ale počítejte s tím, že nejhezčí část je až úplně na druhé straně a je to celkem daleko. Budete muset přejet přes vrchol, kolem jezera Oașa, sjet do údolí a pak zase nahoru a teprve tam začíná to nejkrásnější. Hory jsou tu totiž rozříznuté řekou, takže musíte přes vrcholy dvakrát narozdíl od Transfăgărășanu, kde se jede jen nahoru a dolů.

Cestou z Transalpiny můžete projet vesnici Jina (čti Žina), kde se vyrábí nejlepší rumunské sýry. Další vyhlášenou vesnicí je Bran.
Ocna Sibiului je bývalý solný lom. Je to takové malé Mrtvé moře. Většina jezer je tak slaná, že vás voda nadnáší. Vhodné i pro neplavce. Vlastně se v nich ani plavat moc nedá. Zkoušela jsem to a skoro mě to otočilo hlavou dolů. Jsou tu i jezera méně slaná a jezera bahnitá. Vždy je potřeba sledovat cedule. Pobyt tady je prospěšný při léčbě různých nemocí. (Pozor bahno se musí smýt v bahnitém jezeře, nikde jinde se to nesmí.)
Další město v pořadí je Sibiu. Při procházce centrem si možná budete připadat spíš jako na západě než na východě. Je to totiž jedno z německých měst Sedmihradska a na architektuře to jde hodně poznat. Bývalo obchodním centrem mezi rumunskými Němci ze severu a Valašskem (jihem).
Kromě centra doporučím ještě skanzen Muzeul Satului ASTRA. Tady si můžete prohlédnout, jak se dřív žilo v různých částech Rumunska a upřímně v některých se tak žije i dneska. Třeba Delta je úplně stejná.
Vedle je maličká Zoo a vstupné je jen asi 10 Lei. Můžete se v ní taky projet na loďce.
Jestli vás zajímají opevněné kostely, určitě nesmíte vynechat vesnici Cisnădioara nedaleko muzea ASTRA. Opevněný kostel tu stojí na kopci. Já v něm zatím nebyla, ale prý k němu vede krásná nově upravená cesta. Já na něj vždycky koukám ze spodu a plánuju a plánuju a nic. Minimálně takto z dálky je fakt pěkný.
Další pěkný opevněný kostel je ve vesnici Cristian.
Další místo, které nemůžu vynechat, je Păltiniș. V zimě si tu můžete zalyžovat a v létě zkusit letní sáně.
Taky se v Sibiu můžete stavit k nám na kafe.
Vodopád Lotrișor v národním parku Cozia najdete v údolí řeky Olt mezi horami. Taky tak nějak uprostřed mezi Transalpinou a Transfăgărășanem.

Ve vesnici Hasman najdete úzkokolejku (Mocănița de pe Valea Hârtibaciului). V Rumunsku jich je víc a v současnosti se různé spolky snaží obnovit jejich činnost. Nejznámější je úplně na severu v Maramureș. Tady tato poblíž Sibiu jede jen do sousední vesnice a zpět, ale je to nádhera. Jízdenky se musí rezervovat předem online.
V lese mezi městy Sibiu a Avrig najdete restauraci Fântânița Haiducului. Mají tam opravdu výborné tradiční rumunské speciality.
Valea Avrigului je údolí města Avrig. Výhled na hory je tu dokonalý. Najdete tu největší otočený dům v Rumunsku. Ještě jsem tam nebyla, ale byla jsem v menším otočeném domku na jihu a bylo to super. Kromě toho v Avrigu je palác Brukenthal.
Porumbacu de Sus bývala bezvýznamná vesnice. Pak nějakého pána z Bukurešti napadlo postavit tu Hobití hrad. Teda aby se majitel nezlobil tak domečky z rumunských bajek. On sám nemá rád, když se tomu říká Hobitín. My odtamtud máme svatební fotky. Ale pozor, je to tak trochu past na turisty. Hodně lidí odchází zklamaných. Je to jen na fotky. Jinak tam nic není. Můj tip je radši navštívit příběh kalendáře (Povestea Calendarului). To je opravdu nezapomenutelný zážitek. Obzvlášť pokud máte děti. Taky tu můžete přespat v domě na stromě nebo v hobitích norách pod zemí.
Albota je taková speciální restaurace pod horami. Vaří z vlastních zdrojů. Mají tu sádku pstruhů a můžete si tu i zalovit. Loni ale pstruzi chytli nějaký vir a pomřeli. Letos jsme neměli odvahu tam jet, ale nechtěla jsem to vynechat. Možná tip na příští rok.
Ve vesnici Cârța najdete cisterciácký klášter jak z gotického románu. A není to daleko Transfăgărășanu. Poslední vesnice pod horami je Cârțișoara (v překladu malá Cârța). V té zase najdete takový mini skanzen Muzeul Badea Cartan, kde se můžete podívat, jak se dříve žilo a pracovalo v Transylvánii.

A teď už Transfăgărășan. Tady nevím, co napsat. To člověk musí vidět. Pojedete k jezeru Bâlea a pak dál až k vodní nádrži Vidraru. Cestou můžete potkat žebrajícího medvěda, tak si je vyfoťte, ale nekrmte je. Transfăgărășan pokračuje až ke klášteru Curtea de Argeș. My jsme tam nedojeli. Do Arges pojedeme letos. Můj tip je jet během pracovních dní. O víkendu a hlavně v srpnu můžete klidně stát i 2 hodiny v zácpě. U jezera Balea nezapomeňte ochutnat tureckou kávu vařenou na horkém písku.

Monastirea Sâmbătă de Sus je známý pravoslavný klášter.
Na půl cesty mezi Sibiu a Brašovem je město Făgăraș. Najdete tu nově opravenou pevnost brzo snad i s padacím mostem. Na tom teď pracují. Kromě toho je tu obří pravoslavná katedrála, která se nedá přehlédnout. Na oběd můžete třeba do Oldintime vedle pevnosti.
Poblíž jsou dvě místa, která plánuju navštívit a zatím jsem to nestihla. Movilele de la Sona a Mănăstirea Rupestră Șinca Veche.

O Brašově tu mám samostatný článek.

A teď trojice hradů/zámků Bran, Peleș a Râșnov. Bran je hrad z románu Brama Stokera Drákula. Peleș je nejkrásnější zámek, který znám. Bohatě zdobený, v horách, stavěl ho český architekt a není v Transylvánii, ale je nedaleko a nemohla jsem ho vynechat.
Nápis Râșnov uvidíte z dálky. Je napsaný na kopci stejně jako Brašov nebo Hollywood. Nikdy jsem tam nebyla. Vždycky jen jedeme kolem.

Teď to otočíme směrem na sever. Lacul de Smarald (Smaragdové jezro) a Vulcanul Stins (Vyhaslá sopka) najdete ve vesnici Racoș. Je toho tam víc. Vstupné je 20 Lei pro dospělého.
Poblíž je také známý opevněný kostel Viscri, který navštívil princ Charles. Akorát já tam ještě nebyla.
Ve městě Sighisoara se můžete projít malebnými uličkami a najdete tu také dům, kde se narodil Vlad Țepeș. Taky můžete vyšplhat na věž, ze které je krásný výhled město.
Mediaș je další barevné středověké městečko.
Solný důl Praid je v maďarské části Rumunska. Je ideální pro děti. Vevnitř je lanové centrum, různé průlezky, skluzavky,... Můžete si tu dát kafe a načichat se slaného vzduchu.
Další solný důl najdete poblíž města Cluj-Napoca (čti Kluž Napoka). Jmenuje se Turda a pro dospělé je mnohem zajímavější než Praid. Je plné světel, je v něm jezero, můžete jet proskleným výtahem nebo loďkou po jezeře. Poblíž solných dolů často bývá slané koupaliště nebo jezero.

Snad jsem na něco nezapomněla. Určitě je toho tu mnohem víc. Tohle jsou místa, kde jsem byla nebo kam bych chtěla jet. Nejvíc jich je kolem Sibiu, kde bydlíme a Brašova, kam často jezdíme. Snad jednou prozkoumám i vzdálenější místa.

Které z těchto míst byste rádi navštívili?
Už jste v Rumunsku byli? Co se vám v Transylvánii líbilo nejvíc?
Comments